Nekla - turystyka.nekla.eu

epuap.png 0e1ced69a6f8e67bee2fb014a3ec2888
bip.png 3891d94813de4a9852836be2fc0afcfc
Niedziela,  15 grudnia 2019
Celiny, Ireneusza, Niny
pl en de
top news mapa info kali kalh pano mstr galp mult advs inwe newsletter kontakto document
 
600 lat Gierłatowa
POWIĄZANE GALERIE
600 lat wsi Gierłatowo
2019-07-24 Wojciech Abramczuk
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

Z roku 1419 pochodzi pierwsza oficjalna wzmianka o wsi Gierłatowo. Od tego też czasu możemy liczyć historię naszej wsi. W tym roku mogliśmy też świętować 600 lat istnienia Gierłatowa.

Z tej właśnie okazji w sobotę 20 lipca 2019 r. na placu rekreacyjnym w Gierłatowie odbył się festyn z okazji 600-lecia naszej wsi. Na placu pojawiło się wielu mieszkańców naszej wsi oraz wielu gości. Wśród naszych gości należy wymienić Pana Burmistrza Karola Balickiego, Panią Wiceburmistrz Annę Mizgajską oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Romana Kuszaka. Nasz festyn rozpoczęła Pani Sołtys Iwona Bączkowska, która w krótkim przemówieniu przypominała historię naszej wsi oraz przedstawiła główne działania naszej lokalnej społeczności. Następnie Pan Burmistrz pogratulował naszym mieszkańcom tak długiej historii i życzył kolejnych sukcesów jej mieszkańcom. Podsumowaniem części oficjalnej było wręczenie przez Pana Burmistrza pamiątkowej plakiety z okazji 600-lecia Gierłatowa oraz wręczenie listu gratulacyjnego przez Panią Dyrektor NOK Aleksandrę Kujawę. Następnie Pani Sołtys wyróżniła najbardziej aktywnych mieszkańców naszej wsi wręczeniem pamiątkowych statuetek. Statuetki te trafiły do rąk:

  • Państwa Iwony i Jerzego Józwiaków,
  • Pani Krystyny Nowakowskiej,
  • Pana Henryka Kuchcińskiego,
  • Pana Tadeusza Brzezińskiego,
  • Pana Wojciecha Abramczuka.

Pani Sołtys uhonorowała też kwiatami oraz upominkami najstarsze mieszkanki naszej wsi – Panie Teresę Ciesielczyk, Elżbietę Kubiak, Stanisławę Kowalską oraz Marię Dopierałę.

Mieszkańcy Gierłatowa również postanowili uświetnić ten jubileusz i wręczyli Pani Sołtys podziękowania, w formie pamiątkowej statuetki, za wieloletnią pracę i wkład w rozwój wsi.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy naszego festynu mieli możliwość skorzystania z przygotowanego cateringu, zapoznania się z kroniką Gierłatowa oraz uczestniczenia w kolejnych atrakcjach przygotowanych przez Drużynę Książęcą Grodu Grzybowskiego, której to wojowie i białogłowy zaszczycili swoją obecnością nasz festyn. Obóz rozbity przez Drużynę umożliwiał uczestnikom naszego festynu poznanie wielu aspektów życia w czasach początków naszej wsi. W obozie można było zapoznać się z ubiorami i z uzbrojeniem, wysłuchać wielu ciekawych opowieści o życiu z tamtych czasów, poznać warsztaty rzemieślników – kowala, garncarza. Dzieci i dorośli mieli możliwość spróbowania umiejętności lepienia z gliny garnków oraz różnych innych przedmiotów oraz wykonania własnoręcznej biżuterii. Wojowie zaprezentowali swoje uzbrojenie oraz podstawy taktyki z tamtych czasów, a śmiałkowie mogli spróbować rozbić ich szyk bojowy. Wszyscy zainteresowani mogli wziąć do ręki broń używaną przez wojów a nawet ubrać się w ich kolczugi. Można było postrzelać z tradycyjnego łuku lub powalczyć na miecze (na szczęście tylko z pianki). Członkowie Drużyny odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące tamtych czasów oraz nauczyli zasad i przeprowadzili kilka rozgrywek tradycyjnej skandynawskiej gry kubb. Zakończeniem festynu był teatr ognia zaprezentowany przez członków Drużyny już po zachodzie słońca.

Cieszymy się z tak licznego udziału mieszkańców Gierłatowa oraz gości w jubileuszu naszej wsi, mając nadzieję, iż w przygotowanym przez nas programie każdy znalazł coś interesującego dla siebie. W imieniu Pani Sołtys i Rady Sołeckiej dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację festynu, stworzenie kroniki Gierłatowa oraz przygotowanie placu sołeckiego. Dziękujemy również Drużenie Książecej Grodu Grzybowskiego za przybliżenie nam czasów początków naszej wsi.

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
pomoc prawna napis11.jpg 31898de2b5678a58cddd36aacba56f1d
gospodarka kopia.jpg f74a9e8dcb00b6170f7d962486076fb0
rolnictwo_baner.jpg 19c5ca95440ab7039765f9331e403ad4
banerroz.gif fc324cda8ab4430b8d4c36122b3ad5f1