Nekla - osp.nekla.eu

epuap.png 0a2f46f6c368ab03e045b6759d3c7f43
bip.png 152849d10430d2a2ae76a92eb4fc8da2
Sobota,  20 lipca 2019
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
pl en de
top news mapa info kali kalh pano mstr galp mult advs inwe newsletter kontakto document
 
BĘDZIE SIĘ DZIAŁO! Wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w gminie Nekla w 2019 r.
2019-04-04 Marta Owczarzak
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!

Wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w gminie Nekla w 2019 r.

Jak co roku, również w 2019,  gmina Nekla ogłosiła otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych. Ogłoszenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony organizacji pozarządowych. Dzięki aktywności klubów i stowarzyszeń w ramach konkursu wpłynęło 20 ofert, a dzięki przyznanym dotacjom z gminy Nekla 16 zadań będzie realizowanych przez najbliższy rok. Kalendarz zapełnił się wydarzeniami sportowymi, kulturalnymi i związanymi z ochroną zdrowia.

 

SPORT - 97 000,00 zł.

Sezon imprez sportowych, współfinansowanych w ramach otwartego konkursu ofert, rozpoczynają zawody motocrossowe w Opatówku, które odbędą się w dniach 6-7 kwietnia 2019 r. Miłośnicy sportów motorowych będą mogli wziąć udział w 2-dniowej imprezie. Po raz pierwszy, oprócz Mistrzostw Polski Strefy Zachodniej w Motocrossie, odbędzie się I Runda Mistrzostw Polski MX QUAD. Klub Motorowy MKS Nekla na organizację wydarzenia otrzymał dotację w wysokości 16 000,00 zł.

Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Jego popularność widać także w Nekli, gdzie coraz więcej osób bierze udział w treningach piłkarskich. Dzięki dotacji, jaką otrzymał Gminny Klub Sportowy Płomień Nekla, mieszkańcy naszej gminy mogą uczestniczyć w szkoleniach z piłki nożnej za darmo. Na zadanie „Popularyzowanie gry w piłkę nożną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez regularne treningi i udział w rozgrywkach piłkarskich” klub otrzymał dotację w wysokości 64 250,00 zł. W ramach projektu przez cały rok będą prowadzone treningi w kilku grupach: dwóch grupach dziecięcych (dzieci do 9 roku życia), grupie Młodzik Młodszy (rocznik 2010 i starsze), grupie młodzieżowej Trampkarz oraz grupie osób dorosłych Senior.

Uczniowski Klub Sportowy „Szybki Lopes Nekla” od kilku lat bierze udział w otwartym konkursie ofert w gminie Nekla. W tym roku na zadanie „Sport z Szybkim Lopesem” otrzymał dotację w wysokości 3 000,00 zł. Członkowie klubu będą doskonalić swoje umiejętności w siatkówce halowej i plażowej, a także brać udział w treningach i imprezach biegowych na arenie wojewódzkiej.

Jak co roku, o dotację w ramach otwartego konkursu ofert ubiegało się Stowarzyszenie Strzelecko – Rekreacyjne OGOŃCZYK. Zadanie „Strzelectwo – Koncentracja – Osobowość” polegać będzie na szkoleniu dzieci i młodzieży w strzelectwie sportowym oraz przygotowywaniu ich do startu w różnego rodzaju zawodów w tej dyscyplinie. Na realizację projektu stowarzyszenie otrzymało dotację w wysokości 6 000,00 zł.

O aktywność fizyczną dbają też nekielscy seniorzy. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koło nr 3 w Nekli otrzymało dotacje w wysokości 1 750,00 zł na zadanie „Prowadzenie zajęć sportowych i treningów w różnych grupach wiekowych (grupa seniorów)”. W ramach projektu 20 członków stowarzyszenia weźmie udział w dobranych przez fizjoterapeutę  ćwiczeniach sportowo-fizykalnych, marszobiegach i spacerach nordic walking.

Zwodnicy, trenujący w Uczniowskim Klubie Sportowym „Milesza” Targowa Górka mogą pochwalić się dużymi sukcesami sportowymi w badmintonie i crossmintonie. Dotacja w wysokości 6 000,00 zł na zadanie „Udział w turniejach crossmintona i piłki siatkowej” pozwoli im kontynuować treningi w ulubionych dyscyplinach sportu i sprawdzać swoje umiejętności na zawodach rangi krajowej i międzynarodowej.

Zadanie publiczne, realizowane przez stowarzyszenia, są bardzo różnorodne – dotyczą różnych dyscyplin sportowych i są kierowane do szerokiego grona odbiorców, od dzieci, po seniorów. Gwarantuje to, że każdy miłośnik sportu i aktywnego trybu życia znajdzie w tej ofercie coś dla siebie.

 

KULTURA - 22 000,00 zł.

W realizacji zadań w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego przoduje Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne, które w tym roku otrzymało dotację na trzy projekty.

Po raz siódmy odbędzie się Otwarty Plener Malarski, organizowany przez p. Aldonę Kubacką, artystkę, nauczycielkę plastyki z długoletnim stażem. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Rok Leonarda da Vinci”. Uczestnicy pleneru poznają technikę pouringu i iluzji głębi w malarstwie. Poznają tajniki perspektywy powietrznej i barwnej, od renesansu po czasy współczesne. Plener odbędzie się 8 czerwca 2019 r. na terenie leśniczówki Rajmundowo.

W 2018 r. NSK zrealizowało zadanie publiczne „Upamiętnienie ofiar obozu prazy przymusowej dla Żydów w Nekli w okresie okupacji hitlerowskiej poprzez wydanie publikacji historycznej”. Tegoroczny projekt, będący kontynuacją zeszłorocznych działań, obejmuje ustawienie pamiątkowej tablicy w miejscu obozu Gemeinschaftslager Der DAF 22. Stowarzyszenie na to zadanie uzyskało dotację w wysokości 2 846,00 zł.

Trzecim projektem, realizowanym przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne, jest zadanie „Pamięć i wdzięczność. Neklanie – obrońcom ojczyzny w 1939 r.”. W ramach zadania planuje się ustawienie przed dawną szkołą przy ul. Poznańskiej w Nekli głazu z tablicą upamiętniającą udział mieszkańców gminy Nekla w wojnie obronnej w 1939 r., a także wydanie publikacji w ramach serii „Nekielskie Zeszyty Historyczne”, o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Nekli i najbliższej okolicy we wrześniu 1939 r. Dotacja na to zadanie wynosi 6 100,00 zł.

Stowarzyszenie „Miłośników Gierłatowa” od kilku lat realizuje zadania, w ramach których uczestnicy poznają różne techniki artystyczne. W poprzednich latach były to m.in. malowanie na szkle, filcowanie czy powertex. W tym roku planowana jest organizacja warsztatów pisania ikon. Dotacja na to zadanie wynosi 3 000,00 zł. Zajęcia będą się odbywać na placu rekreacyjnym w Gierłatowie.

W tym roku mija 600 lat od pierwszej wzmianki o Gierłatowie. Z tej okazji Stowarzyszenie „Miłośników Gierłatowa”, w ramach projektu „Dawno zapomniane dni” organizuje festyn historyczny. Głównymi atrakcjami festynu będą pokazy strojów historycznych, animacje i wystawa historycznych narzędzi rzemieślniczych. Na realizację zadania stowarzyszenie otrzymało dotację w wysokości 3 504,00 zł.

Stowarzyszenie Strzelecko-Rekreacyjne OGOŃCZYK będzie realizowało zadanie „Kaligrafia – Moje Piękne Pisanie”, na które otrzymało dotację w wysokości 3 000,00 zł. W ramach projektu prowadzone będą warsztaty pięknego pisania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

ZDROWIE - 15 000,00 zł.

Nekielskie Towarzystwo AMAZONKI swymi działaniami wspiera kobiety po przebytym nowotworze. Tak jest także w przypadku zadania „Relaks dla zdrowia – masaże”, w ramach którego członkinie stowarzyszenia będą mogły skorzystać z usługi masaży limfatycznych. Ten rodzaj zabiegu jest zalecany przede wszystkim po mastektomii i innych zabiegach operacyjnych, związanych z usunięciem węzłów chłonnych. Na ten cel Amazonki otrzymały dotację z wysokości 3 000,00 zł.

Od kilku lat dużo mówi się o boreliozie i możliwościach leczenia jej. Wokół tego tematu pojawia się jednak wiele wątpliwości. Odpowiedzi na wszystkie pytania będzie można poznać w trakcie realizacji zadania Polskie Stowarzyszenia Diabetyków pt. „Czy kleszczy należy się bać? – borelioza i zapalenie opon mózgowych. Spotkanie edukacyjno-integracyjne”. Projekt obejmuje organizację wykładu edukacyjnego, który ma podnieść świadomość z zakresu etiologii, objawów klinicznych, rozpoznania, leczenia, zapobiegania i profilaktyki boreliozy. Wykład kierowany jest do mieszkańców gminy Nekla. Nekielskie Koło PSD na to zadanie otrzymało 1 200,00 zł dotacji.

Po raz pierwszy, w ramach otwartego konkursu ofert, realizowany będzie projekt zdrowotny kierowany do dzieci. Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” otrzymało 8 000,00 zł dotacji na zadanie „Kocham więc badam”, które obejmuje wykonanie bezpłatnych badań USG dla dzieci (w ambulansie medycznym). Badania będą wykonywane przez dwa dni, na przełomie lipca/sierpnia 2019. Program obejmuje dzieci w wieku od 9 miesięcy do 15 lat. Ma na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci z gminy Nekla. Ogromną zaletą zadania jest możliwość wykonania specjalistycznych badań na miejscu, w Nekli, bez konieczności dojazdu do większych miast.

Dbałość o stan zdrowia jest ważna w każdym wieku, ale w szczególności wśród seniorów. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koło nr 3 w Nekli, w ramach ochrony i promocji zdrowia, będzie realizował zadanie „Prowadzenie profilaktyki chorób, badań profilaktycznych, czynności rehabilitacyjnych po przebytych chorobach, utrzymanie sprawności fizycznej oraz zajęcia ruchowe i rehabilitacyjne”. Projekt polega na organizacji rehabilitacji, fizjoterapii i terapii ruchowej indywidualnej oraz zajęć i terapii fizycznej i psychologicznej dla osób w wieku 60+. Przyznana kwota dotacji: 2 800,00 zł.

 

Liczymy, że projekty, realizowane przez stowarzyszenia w 2019 r., spotkają się z pozytywnym odbiorem mieszkańców gminy Nekla, którzy chętnie wezmą w nich udział.

Referat Promocji, Kultury i Sportu

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
pomoc prawna napis11.jpg fac4808e749b3831c10440b6ed65ffdc
gospodarka kopia.jpg 018ca573e17a8f95979daa74e47dd508
rolnictwo_baner.jpg 079190c9a70d8603da3103f7ca90dbfc
banerroz.gif ebcad43d2e9e7afe884a66269c2498ad